Lássunk tisztán az energiaitalok veszélyeivel kapcsolatban
Bár energiaitaloknak nevezik őket, valójában nem adnak energiát olyan értelemben, mint például a szénhidrátok. Az energiaitalok ehelyett élénkítő szert, azaz koffeint tartalmaznak.
A consumerlab.com (egy független terméktesztelő kutatócsoport) letesztelte, hogy egy-egy energiaital mennyi koffeint tartalmaz. Az érték 200-500 mg per 1,5 dl energiaital, márkától függően. Összehasonlításul ugyanennyi hagyományosan pörkölt kávéban kb. 40-50 mg koffein van. Tehát egy energiaitalban ötször vagy akár tízszer annyi koffein van. Persze még azt is hozzá kell adnunk, hogy az energiaitalok nem 1,5 decis kiszerelésben vannak, hanem általában 3-5 dl közöttiben. Tehát egy doboz energiaital koffeintartalma hússzor nagyobb, mintha innánk egy csésze kávét.
A probléma ezzel még az, hogy ilyenkor a koffeint hirtelen nagy dózisban juttatjuk a szervezetbe, ami erős izgatószerként hat.
Hogy miért aggasztana ez engem?
Mert a koffein egy drog. És ahogy a szervezet hozzászokik, egyre több kell belőle, hogy elérje a kívánt stimuláló hatást. A túl sok koffeinnek pedig számos nemkívánatos mellékhatása van. A Mayo Klinika jelentése szerint, már napi 500-600 mg koffein bevitele képes kiváltani álmatlanságot, nyugtalanságot, feszültséget, gyomor problémákat, felgyorsult szívdobogást és izomrángásokat.
A legelszomorítóbb, hogy ma már rengeteg gyermek és fiatal iszik energiaitalt, mert ez valami menő dologként van beállítva. Egy Amerikában végzett felmérés szerint a gyerekek 73%-a fogyaszt rendszeresen koffeint. Egy ausztrál tanulmány szerint pedig már 250 ml energiaital fogyasztása képes szorongást kiváltani egy fiatalból.
A koffeinfüggőség másik következménye, hogy elvonása a következő tüneteket hozhatja: fejfájás, fáradtság, szorongás, idegesség, depressziós hangulat, koncentrálási nehézségek.
Azt is jó tudni, hogy az energiaitalokban található koffein nem természetes, mint a kávéban. Kínában, gyógyszergyárakban fehér por formájában gyártják a mesterséges koffeint. Ez kerül az energiaitalokba, a kólába és más koffeines üdítőkbe.
Sajnos az energiaitalok reklámjainak fő célközönsége a fiatalság és ez az üdítőipar leggyorsabban fejlődő szegmense az utóbbi években. A szabályozások is igen lazák ezzel kapcsolatban, a gyártóknak fel sem kell tüntetni a dobozon, hogy a készítmény mennyi koffeint tartalmaz.
Tudd meg mi mindenre jó még a gyömbér a teljesen ingyenesen letölthető e-könyvből: Gyömbér: A kelet legnagyobb becsben tartott gyógynövénye - kattints a linkre és töltsd le!
Rengeteg cukor az energiaitalokban
Az energiaitalokban általában rengeteg cukor van, néhányukban akár 10 teáskanálnyi is. A folyékony cukor a szilárdnál lényegesen sokkolóbb a szervezet számára, mert gyorsabban felszívódik. Elhízáshoz, fogszuvasodáshoz, a cukorbetegség kockázatának növekedéséhez vezet. Ezenfelül a cukor önmagában is képes függőséget okozni.
Ha a választásunk cukormentes energiaitalra esett, akkor sem jártunk jobban, mert ezek az energiaitalok számtalan mesterséges édesítőt tartalmazhatnak. Tudományos körökben állandó viták vannak ezeknek az anyagoknak a biztonságosságával kapcsolatban, különösen az aszpartam körüli, elég ijesztő eredményekkel lezárult kutatások adnak okot komoly aggodalomra.
Az energiaital savasító hatása
Ezekben az italokban található különböző savak elősegítik a fogak sárgulást és rothadását, veszélyeztetik a gyomrot, gyomorfekélyt, csontritkulást okoznak és felborítják a test egészséges sav-lúg egyensúlyát.
Általában azok, akik sok energiaitalt isznak, kevés tiszta vizet fogyasztanak. Az egyik legnagyobb baj az energiaitalokkal, hogy tiszta víz helyett ezt isszák a szomjúság ellen.
Nem csoda, hogy néhány országban már betiltották az energiaitalok forgalmazást. Figyeljünk oda, hogy gyermekünk ne szokjon rá, ha pedig már rászokott, próbáljuk lebeszélni róla!
Tetszett?
Oszd meg! |
Maradj informált! Ingyenes értesítés az újonnan megjelenő cikkeinkről. Iratkozz fel!Keresztnév:E-mail cím: A személyes adatokat a weboldalon történő vásárlási élmény fenntartásához és más célokra használjuk, melyeket az Adatkezelési tájékoztató tartalmaz. Elolvastam és elfogadom a benne foglaltakat. |
Hasonló témájú cikkek, amik érdekelhetnek:
Üdítőt iszol? Akkor ezt jobb, ha tudod…Mennyi vizet kellene innunk Dr. Lenkei Gábor szerint?
A legátütőbb érvek a vízivás mellett