Nem jó mindenkinek ugyanaz! – nem vagyunk egyformák, ha táplálkozásról van szó

Több ezer oldalnyi egészséges életmóddal és táplálkozással foglakozó könyv elolvasása után teljesen összezavarodottnak éreztem magam. Miért van az, hogy mindegyik diéta, a lúgosító, a paleó, a cleaneating, a vegán stb. arra esküszik, hogy úgy kell táplálkozni, közben az egyik ellentmond a másiknak? Rengeteg követője van egy-egy diétának, de mindig akadnak olyanok, akiknél nem válik be. Nem értettem honnan jöhet ez az ellentmondás, és hol van ez igazság. Addig a napig, amíg nem találkoztam Bocsi Viki életmód tanácsadóval, aki egyetlen mondattal helyretette nálam ezt a zűrzavart: "Nem vagyunk egyformák!". Ez mindent megmagyaráz, miért van az, hogy egyes emberek el tudnak élni zöld turmixon meg banánon és salátán egész nap, és miért van az, hogy én hisztériás rohamot kapok, ha fél napig zöldséget és gyümölcsöt kell ennem, semmi mást. Mert nem vagyunk egyformák!

Következzen egy riport Bocsi Vikivel:

Bocsi Viki Vízmegoldás

Nem vagyunk egyformák. A jó hír, hogy ez nem is cél! Külsőleg, belsőleg, de még a szervezetünk működésében is különbözünk. Azt már sokan észrevették, hogy van, akinek a hús jót tesz, más pedig szénhidrátból nyer energiát, van, akinek beválik az egyik fajta diéta, más pedig furcsa módon attól még hízik is – mondta a mostanában elfogadott egészséges életmód alapelveitől némileg eltérő elveket valló Bocsi Viki.


Nem vagyunk egyformák!

- Nem egyforma genetikai adottságokkal születünk - hangsúlyozta Bocsi Viki. Különböznek az arcvonásaink, a bőrünk színe, az ujjlenyomataink és a szerveink sem egyformák. Az enzimeink és hormonjaink aránya eltérő, ennek megfelelően az anyagcseréje is mindenkinek egy kicsit más, ezért, ami az egyikünknél hatásos, másnál nem biztos, hogy beválik. Egy római költő, Lucretius már időszámítás előtt azt mondta: "Az egyik ember étke a másik ember mérge". Nem létezik univerzális fogyókúra vagy étrend. Ha a saját anyagcsere-típusunknak megfelelően étkezünk, az energia-egyensúlyunk helyreáll. Ha a testünk megkapja, amire szüksége van, megszűnnek a sóvárgásaink. Ehhez persze egészséges ételekből kell összeállítanunk az étkezésünket, amelyek tartalmazzák azt a mennyiségű fehérjét, szénhidrátot és zsírt, illetve mikrotápanyagokat, amelyek számunkra optimálisak. Egyáltalán nem mindegy ugyanis, hogy azokat milyen formában juttatjuk a szervezetünkbe, mint ahogy arra is ügyelnünk kell, hogy teljes értékű legyen a táplálkozásunk, vagyis a megfelelő mennyiségben kapjuk a számunkra szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat.

Bocsi Viki kiemelte: a legfontosabb, hogy nem másokhoz és az aktuális eszményképhez kell mérni magunkat, hanem csakis magunkhoz! Ha tudjuk, mi a jó nekünk, ki tudjuk hozni a maximumot az adottságainkból. A táplálkozás hatással van az idegrendszerünkre, az égetésre és a hormontermelő mirigyekre. És ez igaz fordítva is. Ha egészségesek akarunk lenni, a típusunknak megfelelően kell táplálkoznunk.

Általános szabályok

Az eltérések ellenére vannak általános szabályok, amelyeknek betartása mindenkinek hasznára válik. Már az sokat segít, ha nem eszünk egész nap „szemetet” (cukros üdítőket, gyorséttermi ételeket, kakaós csigát és társait). Alapvetően el kell kerülni bizonyos dolgokat – hangsúlyozza Bocsi Viki. Ilyen a glutén, ami a gabonafélékben található fehérje, amelyet nem, vagy nagyon nehezen tudunk megemészteni. Bár ez mostanában mintha divat lenne, de tényleg súlyos gondokat okozhat: olyan anyagok is átmennek a bélfalon, amelyeknek nem kellene, így autoimmun betegségeket, pajzsmirigy-gyulladást, bélproblémákat idézhetnek elő. Tény, nem egyszerű elkerülni, a gluténmentes ételek leginkább kukoricaalapúak, ami szintén nem jó irány. A gluténmentesség ideális esetben zöldségalapú táplálkozást jelent, vannak ugyan gabonák, a quinoa, a rizs, a köles, a hajdina, amelyek jók, de még jobb, ha zöldségből oldjuk meg a köretet. Hozzá mehet hús, belsőségek, tojás. A tej sem barát, nincs rá szükség, kálcium van a szezámmagban, a mandulában, a mákban, a petrezselyemben és a tengeri halakban is. Tabu a cukor és kerüljük a magliszteket, mert a magas fitáttartalmuk nem hagyja felszívódni az ásványi anyagokat a bélből. Nem javasolt a hüvelyesek fogyasztása, a benne lévő lektin miatt. Fontos viszont, hogy jó minőségű zsírt fogyasszunk! A kacsazsír például remek, ha nem égetjük, de a kókuszzsír, 200 fokig, még a hőt is bírja.

Finomhangolás

- Az alapszabályok betartása már 70 százalékos siker, a többi, a személyre szabás már igazából finomhangolás. A honlapomon lévő tesztből bárki megtudhatja – nagyjából -, hogyan működik a szervezete – emelte ki Bocsi Viki. Megállapítható a táplálkozási és a hormontípus. Az előbbi azt határozza meg, hogy többségében fehérjében és zsírban vagy inkább szénhidrátban gazdagabb ételeket kell fogyasztanunk. Ez függ például az anyagcserétől, azaz a sejten belüli égetés tempójától; attól, hogy a szénhidrátokból gyorsan vagy lassan nyerünk energiát. Az emberi test ugyanis két dologból nyerhet energiát: szénhidrátból (zöldség is az) és a zsírból. Az alkatot és azt, hogy mitől és hova hízunk, a hormonális beállítottság mutatja.

Ha valaki fehérje-zsír típusú, gyors az anyagcseréje, gyorsan feldolgozza az elfogyasztott táplálékot, sok energiát nyer belőle, amit el is raktároz. Ha fogyni akar, gabonamentesen kell étkeznie, a szénhidrátokat rostokból, azaz zöldségekből kell nyernie. A jó minőségű zsírral nem kell spórolnia, viszont a gyümölccsel igen, a fruktózt sem nagyon tudjuk megemészteni. Zöldségből, magas zsír- és fehérjetartalmú húsból bőven ehet. A hús bármi lehet, a virsli nem a legjobb választás, de a tisztább pulykasonka mehet. A fehérjetípusú emberen azonnal meglátszik, ha több szénhidrátot eszik, ez a típus soha nem lesz olyan vékony, mint amit ideálisnak hirdetnek (nem is kell!), viszont nyugodt, jó a kisugárzása, türelmes. Hízásra és bizonyos betegségekre - inzulinrezisztencia, cukorbetegség – hajlamos - sorolta Bocsi Viki.

A szénhidráttípusú anyagcseréjű embernek lassú az emésztése, emiatt nem tud nagy mennyiségű állati fehérjét feldolgozni, túlságosan megterheli a szervezetét. - A szénhidrátalapú étkezés nem azt jelenti, hogy csokit, lekváros buktát lehet enni – szögezte le Bocsi Viki, jobb, ha gluténmentesen, de mindenképpen jó minőségű gabonákat fogyasztva, kevés zsírt kell bevinnie. A zöldségeket, gyümölcsöket, szénhidrátokat gyorsan lebontja, az ilyen típusú ember akár három-négyóránként is megéhezik. A szénhidráttípus nehezebben hízik, de türelmetlenebb, idegesebb, főleg, ha nem úgy eszik, ahogy a szervezete igényli.

Tudj meg többet az egészséges életmódról! Töltsd le Az egészséges és hosszú élet titka 10 pontban olvasmányunkat! Kattints a linkre!

A képet tovább árnyalja és igazán egyedivé a hormonális beállítottság teszi. A domináns hormontermelő mirigyünk határozza meg azt, hogy mit kívánunk és a hízás formáját, jegyeit, minőségét is. Ez már a gyerekeknél is látszik és változhat is, azt vesszük észre, hogy másra vagyunk rákattanva, mint korábban. Ha valaki elkezd jól, a típusának megfelelően enni, de közben az őt hormonálisan ingerlő ételeket eszi, a fogyás meg fog állni. Ezek azért nagyjából egybeesnek az alapvetően elhagyandó ételekkel: a glutén, a laktóz, a cukor és a koffein ilyen.

Baj van a kávéval?

- Ez sokakat meglep, hiszen úgy tudjuk, nincs benne kalória. Ez igaz, de úgy hat az agyalapi mirigyre (ami az idegrendszert és a szerveket működteti), hogy az megzavarja az összes többi hormonegyensúlyért felelős tényezőt - magyarázta Bocsi Viki. A koffein két fő hormontermelőnket is stimulálja, jó érzésünk lesz tőle, de ha ezeket éveken át terheljük, elfáradnak és nem tudnak annyit dolgozni, elkezdhetnek alulműködni. Ez történhet a pajzsmiriggyel és a mellékvesével is, ráadásul egyik nem független a másiktól, a rossz szokásokkal teljesen fel lehet borítani a működésüket. Ha a koffein zsírégető lenne, akkor az egész világ sovány lenne – tette hozzá Bocsi Viki. Ez a növényi toxin függőséget okoz az agyban és a hormonrendszerben, ezért nagyon nehéz „lejönni” róla. A túróban lévő kazein is egy rossz hatású tejfehérje, ami pedig a női nemi hormonműködésre hathat negatívan. Ördögi a kör: nem a táplálkozási típusnak megfelelően eszünk, az állandó energiahiányt kávéval igyekszünk pótolni. Már a koffeinmentes kávé is sokkal jobb választás. - A teában lévő tein is koffein, a gyümölcstea, gyógynövényteák (jázmin, kamilla), a rooibos tea bármilyen (tej- és tejszínpormentesen) formában, akár aromákkal viszont fogyasztható, zsírosabb kókusztejjel isteni – tanácsolta Bocsi Viki.

Ezer kalória brokkoli egészen más, mint ezer kalória hamburger

Nem mindegy, hogy az elfogyasztott étel milyen információkat hordoz a szervezet, illetve az anyagcsere számára, az összetevői még arra is hatnak, milyen gének kapcsolódnak be vagy ki a sejtjeinkben. Nem működik mindenkinél a napi ötszöri, zsírszegény ételeket tartalmazó táplálkozási ajánlás sem. A hasnyálmirigy minden étkezéskor bekapcsol, minden szénhidrátban gazdag étel bevitelekor inzulint termel, még egy darab gyümölcsnél vagy egy tejeskávénál is. Egy fehérjetípusnak a napi sokszori kevés evés szó szerint végzetes lehet. A vérben lévő állandó inzulin biztos hízást, hosszútávon pedig a hasnyálmirigy kifáradását eredményezi, amiből aztán jó eséllyel inzulinrezisztencia, majd cukorbetegség alakulhat ki. Azt mondják, azért együnk sokszor keveset, hogy stabilan tartsuk a vércukrot. Van, akinek ez megy, nekik jó a kevés zsír- és a több szénhidrát, de ők többnyire nem is küzdenek súlyproblémákkal. Nem lehet tehát ugyanazt az étrendet mindenkire ráhúzni – foglalta össze Bocsi Viki, tudjuk meg, mi a jó nekünk, hogy jól együnk és ettől jól legyünk!

Ha tudni szeretnéd, hogy te milyen anyagcsere típusba tartozol, töltsd ki Bocsi Viki ingyenes anyagcsere típus tesztjét. Kattints erre a linkre!

Forrás: csalad.hu vízmegoldás vízszűrő készülék

Tetszett?
Oszd meg!

Maradj informált! Ingyenes értesítés az újonnan megjelenő cikkeinkről. Iratkozz fel!
Keresztnév:

E-mail cím:

 A személyes adatokat a weboldalon történő vásárlási élmény fenntartásához és más célokra használjuk, melyeket az Adatkezelési tájékoztató tartalmaz. Elolvastam és elfogadom a benne foglaltakat.

X

Várj!

Keresztnév:

E-mail cím:

 A személyes adatokat a weboldalon történő vásárlási élmény fenntartásához és más célokra használjuk, melyeket az Adatkezelési tájékoztató tartalmaz. Elolvastam és elfogadom a benne foglaltakat.

Havi 2-4 alkalommal fog tőlünk e-mailt kapni, a hírlevélről bármikor leiratkozhat. E-mail címét harmadik személynek nem adjuk ki. Informatív és tartalmas cikkeket küldünk a vízről és az egészségről, valamint akciós ajánlatainkat.

Ha megadod az e-mail címed, értesíteni tudunk arról, hogy

  ⋄ heti 1-2 alkalommal megjelenik egy új érdekes cikk az oldalon,
  ⋄ nyereményjátékot indítunk, amiben vízszűrőt lehet nyerni,
  ⋄ mikor vannak akciók és kedvezmények az oldalon.

Érdemes velünk tartani. Iratkozz fel most!

Egyáltalán nem kérek több felugró ablakot!