Immunerősítő ételek – ezeket edd, hogy ne legyél beteg!
Az egészséges immunrendszer nagyon fontos, évszaktól függetlenül. Természetesen, az elfogyasztott étel nagyban befolyásolja az immunrendszer egészségét. Bizonyos ételek csökkentik a betegségek kockázatát, míg más ételek pedig segítik a gyógyulást. Ebben a cikkben összeszedtünk kilenc ételt, ami erősíti az immunrendszeredet.
1. Vasban gazdag ételek
A vas egy olyan ásványi anyag, ami fontos szerepet játszik az immunrendszer működésében. Egy vasban szegény étrend vérszegénységhez vagy gyenge immunrendszerhez vezethet.
Ezért fontos, hogy vasban gazdag ételeket fogyassz, mint például a hús, halak, hüvelyesek, mogyoró, dió, magvak, káposztafélék és szárított gyümölcsök. Növelheted még a vasbevitelt öntöttvas edények és serpenyők használatával. A C-vitamin segíti a vas gyorsabb felszívódását.
2. Probiotikumban gazdag ételek
A probiotikumban gazdag ételek fokozzák az immunfunkciókat. A probiotikumok hasznos baktériumok, amelyek a belekben élnek és serkentik az immunrendszer működését. Emellett hozzájárulnak a bélfal egészségéhez és megelőzik, hogy nemkívánatos anyagok szivárogjanak be a testbe és immunreakciót váltsnak ki. Friss kutatások szerint a probiotikumok akár 42%-kal is csökkenthetik a felső légúti fertőzések kialakulásának a kockázatát.
Azt is bebizonyították, hogy ha olyas valaki betegszik meg, aki rendszeresen fogyaszt probiotikumokat, kevésbé van szüksége antibiotikumra és gyorsabban gyógyul fel az egyes betegségekből.
Jó probiotikum forrás a savanyú káposzta, a természetes módon erjesztett savanyúságok, a joghurt, a kefir és az író (a vajköpülés mellékterméke).
3. Citrusfélék
A C-vitaminban gazdag narancs, grapefruit és mandarin jól ismert immunerősítők. A C-vitaminnak antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatása van. Emellett védi a bőrt az irritációtól. Továbbá a C-vitamin antioxidáns, védi az immunsejteket a káros vegyületek ellen, amelyek a vírusos vagy bakteriális fertőzések útján keletkeznek.
A megfelelő C-vitamin bevitel az egyik legjobb módja az immunrendszer erősítésének és a fertőzések elkerülésének. Tanulmányok igazolják, hogy megfázás esetén a C-vitamin nagyobb mennyiségű fogyasztása gyorsabb gyógyulást eredményez.
További C-vitaminban gazdag ételek: paprika, sötét leveles zöldségek, brokkoli, bogyós gyümölcsök, paradicsom, borsó.
4. Fokhagyma
A fokhagyma szintén tartalmaz olyan összetevőket, amelyek csökkentik a fertőzés kockázatát. Ráadásul az allicin a fő összetevője, ami köztudottan segíti az immunsejtek influenza és megfázás elleni harcát. A fokhagymának is vannak antimikrobiális és antivirális tulajdonságai, ennek köszönhetően jó a bakteriális és a vírusos fertőzések ellen.
Egy tudományos vizsgálat során azok a résztvevők, akik allicint kaptak, 63%-kal kevesebben fáztak meg, mint azok az alanyok, akik csak placebot kaptak. Továbbá a megfázás során az allicint fogyasztó csoport 3-4 nappal gyorsabban gyógyult fel, mint az átlag.
Egy másik vizsgálatban a résztvevők egyik fele fokhagyma kivonatot kapott, és ugyanannyian betegedtek meg, mint azok, akik nem kaptak semmit. Viszont 21%-kal kevesebb tünetet jelentettek és 58%-kal gyorsabban épültek fel a betegségből. Hogy minél jobban ki tudd használni a fokhagyma immunerősítő hatását, próbálj meg naponta kétszer, háromszor enni egy gerezdet.
Tudj meg többet a kókuszolaj hatásáról a Kókuszolaj és zöld tea, a két nagy egészségtitok című ingyenes e-könyvünkből. Kattints a linkre és töltsd le!
6. Erdei gyümölcs
Sok évvel ezelőtt már az indiánok is erdei gyümölccsel kezelték a megfázást. Valószínű, hogy azért, mert tele van polifenollal, ami jótékony hatású növényi összetevők egy csoportja és antimikrobális tulajdonságú.
Tanulmányok azt is igazolják, hogy az erdei gyümölcs a polifenolnak köszönhetően képes védelmet nyújtani az influenza vírus ellen. Ráadásul az E. coli és salmonella-fertőzések ellen is véd minket.
Az erdei gyümölcs tartalmaz még nagy mennyiségben C-vitamint, ami szintén hozzájárul az immunrendszer erősítéséhez.
8. Mogyorófélék és magvak
A mogyorófélék és a különböző magvak hihetetlenül gazdagok tápanyagban. Többek között rengeteg bennük a szelén, a réz, az E-vitamin és a cink. Ezek mind szerepet játszanak az egészséges immunrendszer fenntartásában.
A szezámmag és a mandula kifejezetten jó réz- és E-vitamin forrás, míg a tökmag és a kesudió cinkben gazdag magvak.
Az említettek mellett a mogyorófélék és a magvak még jó rost, antioxidáns és egészséges zsír forrásai, amelyek mind elengedhetetlenek az egészséghez.
4. Gyömbér
A gyömbér gazdag gingerolban, ami egy gyulladáscsökkentő anyag. Gátolja a különböző baktériumok növekedését, mint például az E. coli, a candida és a salmonella.
A gyömbér még hatásosabb, ha már a fertőzés előtt jelen van a szervezetben. Egyszerűen csak adj hozzá az ételeidhez vagy a turmixodhoz egy kevés friss gyömbért. Esetleg kortyolgass el egy friss gyömbér teát.
7. Kókuszolaj
A kókuszolaj antimikrobális. A benne található zsírsavak képesek megölni a káros vírusokat, baktériumokat és gombákat.
Továbbá kutatók azt is bebizonyították, hogy a kókusz zsír segítségével legyőzhetőek azok a baktériumok, amelyek a gyomorfekélyt, arcüreggyulladást, fogszuvasodást, ételmérgezést és húgyúti fertőzéseket okozzák.
Tudósok szerint a kókusz olaj hatásos lehet azon vírusokkal szemben, amelyek az inluenza és a hepatitis C kialakulásáért felelősek. Segíti a harcot a candida ellen is, ami gombás fertőzések gyakori kiváltó oka.
Könnyen beépítheted a kókuszolajat az étrendedbe, ha főzés és sütés során vaj vagy olaj helyett használod a konyhában. Naponta két evőkanál kókuszolaj fogyasztása még elég helyet hagy a többi egészséges zsírnak is, mint például az avokádó, a mogyorófélék, az olíva vagy a lenmag.
Forrás: Authority Nutrition
Tetszett?
Oszd meg! |
Maradj informált! Ingyenes értesítés az újonnan megjelenő cikkeinkről. Iratkozz fel!Keresztnév:E-mail cím: A személyes adatokat a weboldalon történő vásárlási élmény fenntartásához és más célokra használjuk, melyeket az Adatkezelési tájékoztató tartalmaz. Elolvastam és elfogadom a benne foglaltakat. |