Miért tanácsos az avokádó fogyasztása
Miféle növény az avokádó
Amikor avokádóról beszélünk, akkor az avokádó fa csonthéjas gyümölcsét értjük alatta. Az avokádó fa nagy, lombos, viszonylag igénytelen fafajta, rengeteg gyümölccsel.
Az avokádófa a trópusi, szubtrópusi és mediterrán éghajlatot kedveli.
Eredetileg Közép-Amerikából származik, ahol a maják és aztékok évezredekkel ezelőtt is fogyasztották és élvezték áldásos hatását.
Mára már az egész világon elterjedt és mivel a napfényes helyeket kedveli, ezért Kaliforniában, Dél-Amerikában, Izraelben, Spanyolországban, Ausztráliában és Dél-Afrikában is termesztik. A mexikói és spanyol konyha igen fontos alapanyaga.
Miért ajánlott az avokádó fogyasztása
Az avokádó könnyen emészthető, de rendkívül sok energiát adó, zsírsavakban és fehérjékben nagyon gazdag, illetve nagyon magas a rost- és víztartalma, ami kiváló az emésztésnek. Ezért nagyon laktató és hosszú ideg energiát nyújt a testnek anélkül, hogy teltség érzése lenne az embernek a fogyasztása után.
Az avokádó egészséges növényi zsír
Az avokádó legnagyobb előnye, hogy rendkívül egészséges növényi zsírforrás. Az avokádó tömegének 20-30%-a zsír, méghozzá nagyon egészséges zsír. A szervezetnek napi szinten szüksége van zsírra, mert energiája 30%-át zsírokból kell nyerje.
Amikor zsírt eszel, akkor az agyad kap egy jelzést, hogy kapcsolja ki az éhségérzetet. A zsír létfontosságú minden sejt számára a szervezetben. Tudtad például, hogy az agy 60%-ban zsírból áll? Az egészséges zsír fogyasztása széppé varázsolja a bőröd, segíti az ásványi anyagok és vitaminok felszívódását, serkenti az immunrendszered működését és jó hatással van az idegrendszeredre is.
Az avokádó magas vitamin és ásványi anyag tartalma
Az avokádó nagyon gazdag tápanyagokban A, B-komplex, C, D, H, K viteminokban és kiemelkedően sok E vitamint tartalmaz. Ásványi anyag tartalma is magas, található benne kálium, vas, foszfor, magnézium, kalcium, nátrium és kitűnő antioxidáns hatása is van.
Egészségre gyakorolt hatása
- Egészséges zsírtartalma miatt nagyon jó a szívnek és a keringésnek.
- Jó hatással van a látásra.
- Megelőzi a csontritkulást.
- Rákmegelőző hatása is bizonyított.
- Terhes nők számára nagyon előnyös.
- Jótékonyan hat az idegrendszerre, általa megelőzhető a depresszió.
- Magas rosttartalma miatt segíti az emésztést, illetve méregtelenít.
- Immunerősítő hatása van.
- Segíti a fogyást.
- Kisgyermekeknek és időseknek különösen javasolt a fogyasztása, mert erősíti az idegrendszert.
- Magas rosttartalma miatt, rendszeres fogyasztásával megelőzhetőek a szívrendszeri betegségek, magas vérnyomás és stroke, cukorbetegség, túlsúly és bélrendszeri betegségek.
- Annyira sok előnyös tulajdonsága van, hogy egyesek szuperételnek tartják.
Avokádó a nyers paradicsom mellett az egyik legjobb lúgosító
Mivel az avokádó magas víztartalmú és megtalálhatóak benne az olyan savközömbösítő ásványi anyagok, mint a magnézium, réz, vas, kalcium, kálium és más nyomelemek, ezért a lúgosító étrend kedvelt alapanyaga, az egyik legjobban lúgosító táplálék.
Tudd meg mi mindenre jó még a gyömbér a teljesen ingyenesen letölthető e-könyvből: Gyömbér: A kelet legnagyobb becsben tartott gyógynövénye - kattints a linkre és töltsd le!
Hol kapható és mire figyeljünk vásárláskor
Avokádót már szinte minden zöldségesnél és szupermarketben vásárolhatunk. Annyit érdemes tudni róla, hogy az avokádót éretlenül szüretelik, és csak ezután kezdődik az érési folyamat.
Az avokádó akkor finom és kezelhető, amikor már enyhén puha. Az éretlen avokádó íztelen, a túlérett húsa pedig megbarnul. Ezért amikor avokádót veszünk, érintsük meg, ha már enyhén puha, mint egy jó érett barack, akkor megfelelő. Ha túl puha, már ne vegyük meg!
Vehetünk kemény avokádót is és otthon megérlelhetjük. Tegyük a gyümölcsös kosárba szobahőmérsékleten és pár nap alatt beérik, ha hűtőbe tesszük, akkor az érési folyamat lelassul.
Amire még érdemes figyelni, hogy a felbontott avokádó az almához hasonlóan nagyon könnyen oxidálódik, megbarnul, ezért igyekezzünk azonnal elfogyasztani. Ha mégis szeretnék tárolni, akkor citromlé, olíva olaj segítségével lassíthatjuk a barnulást. Ha egy fólia segítségével légmentesen zárjuk, meggátolhatjuk, hogy levegővel tudjon érintkezni.
Az avokádó ajánlott fogyasztása
Az avokádót nyersen kell fogyasztani, megfőzve nem jó ízű és elveszíti vitamintartalmát. Legegyszerűbb, ha felszeljük, sózzuk, borsozzuk és pirítós kenyérre tesszük.
De összevágva is nagyon laktatóvá tudunk tenni bármilyen salátát vele. Ha egy avokádót teszünk a salátánkba, garantáltan órákig nem fogunk megéhezni, mert tele van energiát adó, a test számára igen hasznos és könnyen emészthető növényi zsírral, fehérjével és rosttal.
Az avokádó semleges íze és krémes állaga miatt nagyon jó turmix alapanyag is, gyümölcsökkel és zöldségekkel is kombinálhatjuk. Nagyszerű krémes és tápláló turmixokat készíthetünk avokádó felhasználásával.
Az egyik legelterjedtebb változata még az avokádó krém, ami percek alatt elkészíthető. Az avokádót citromlével, fokhagymával, sóval, borssal pépes állagúra zúzzuk. Ez a krém mártogatósnak, szendvicsekre is kiváló. Az avokádó krémhez keverhetünk még tejfölt, joghurtot, majonézt vagy főtt tojást is és a fűszerezésen is variálhatunk.
Az avokádót használhatjuk nyers pudingok és édességek bázisának is. Ha banánnal leturmixoljuk, kakaót és mézet adunk hozzá, isteni egészséges pudingot készíthetünk.
További és részletesebb avokádó receptekkel nemsokára jelentkezünk, addig is iratkozz fel hasznos cikkeinkre!
Tetszett?
Oszd meg! |
Maradj informált! Ingyenes értesítés az újonnan megjelenő cikkeinkről. Iratkozz fel!Keresztnév:E-mail cím: A személyes adatokat a weboldalon történő vásárlási élmény fenntartásához és más célokra használjuk, melyeket az Adatkezelési tájékoztató tartalmaz. Elolvastam és elfogadom a benne foglaltakat. |