Konyhai vízszűrő hibaelhárítás
A konyhai szűrő szelepe csöpög, szivárog. Vízszűrő hibaelhárítás – mit tegyek?
Elképzelhető, hogy a szelep menetes gyűrűje nem lett elég szorosan meghúzva (50. vagy 57. ábra). Ezt szabad kézzel nehéz rendesen meghúzni, érdemes óvatosan egy megfelelő fogót használni.
50. ábra – felcsavart szelep kívül menetes csapra
57. ábra – felcsavart szelep perlátoros csapra
Lehet, hogy a szelepben levő fekete tömítés kimaradt a csap és a szelep közül és emiatt szivárog a víz. A szelepet a tömítéssel együtt kell felszerelni.
54. ábra – a bal oldali tárgy a betét, aminek a tetején egy fekete gumitömítés van
55. ábra – a betét megszorítása
Amikor a betét fel lett szerelve (54., 55. ábra), akkor esetleg kimaradt a tömítés, vagy nem elég magas a tömítés ahhoz, hogy a víz ne tudjon szivárogni. Ez utóbbi esetben az eredetileg a csapban levő tömítést is be kell helyezni, vagy csak a csapban levőt. (A csapban levő tömítés a perlátor (53. ábra) kiszerelésénél volt ott a csapban.)
52. ábra – a perlátor a csap végén
53. ábra – a perlátor kiszerelése
További hibalehetőség lehet, hogy a betét nincs elég szorosan meghúzva (55. ábra). Egy 10 Ft-os pénzérmével orvosolható ez a hiba, vagy egy kombinált fogóval egy rongyon keresztül, hogy ne károsodjon a menet.
Elképzelhető, hogy a csap vége (52. ábra) annyira el volt vízkövesedve, hogy a perlátor kiszerelését (53. ábra) követően a betét még a jól behelyezett tömítéssel együtt sem tudja megakadályozni a szivárgást a vízkő miatt. Ilyenkor vízkőoldóval tisztára kell oldani a csap végét és belső menetét.
A konyhai szűrő alján szivárog a víz. Vízszűrő hibaelhárítás – mit tegyek?
Gyakori hiba, hogy a szűrőbetét tömítése nincs megfelelően elhelyezve és emiatt a készülékházat (30. vagy 47. ábra) nem lehet teljesen betekerni, még a szorító szerszámmal sem. Az eredmény vízszivárgás a készülék alján. Ki kell venni a szűrőbetétet és ellenőrizni az alján (zöld végén) a tömítést, hogy megfelelően a helyén van-e (27. ábra).
30. ábra – a megfelelő rés
47. ábra – a megfelelő rés
27. ábra – a szűrőbetét tömítése helyesen
Normál készülék esetén ellenőrizni kell a készülékház fedél (átlátszó kék színű műanyaghenger) alján levő tömítést, hogy az teljesen benne legyen a készülékházban, hézagmentesen. Ehhez le kell azt tekerni és megvizsgálni. Ha szükséges, vissza kell helyezni a tömítést az arra a célra kialakított kis árokba.
Normál készülék esetén előfordulhat, hogy a készülékház fedele nincs elég szorosan meghúzva ahhoz, hogy az alsó tömítése érintkezzen a szűrő fehér színű talpával. Ebben az esetben a szorító szerszám használható (41. ábra). Néhány esetben a betét beáztatása lehet szükséges.
41. ábra – a kicsomagolt készülék
25. ábra – az aljzat menetes része fölötti két fehér tömítés
Prémium készülék esetén a készülékalj dupla tömítését kell ellenőrizni a készülékház leszerelésével, hogy sértetlenül a készülékaljon vannak-e (25. ábra).
22. ábra – a szorító szerszám használata
Amennyiben a készülék szűrőbetétje még új és nem lett 8 óráig vízbe áztatva, akkor előfordulhat szivárgás. Ennek az az oka, hogy gyári állapotban a szűrőbetét felső fehér (polipropilén) szűrőegysége nagyon kemény és nincs még meg a kellő rugalmassága ahhoz, hogy a készülékház a kívánt helyére kerüljön. A beáztatás után kellően engedni fog, így a készülékház még szabad kézzel meghúzva is megfelelően tömíteni fog. A Prémium készülék esetében a fém gyűrűt kell megfelelően meghúzni (22. ábra).
Kellemetlen ízű a szűrt víz. Vízszűrő hibaelhárítás – mit tegyek?
A konyhai készülékek fedele gyárilag egy védőréteggel van bevonva belülről, amit langyos szappanos vagy mosószeres vízzel távolíthatunk el. Ez az átlagosnál erőteljesebb, alapos elmosást kíván meg. Ha ez a lépés kimarad, kellemetlen ízű víz jöhet a készülékből. Ez a kellemetlen íz sokáig megmaradhat az elmosás után is, mert a készüléket elmosatlanul használva a szűrőbetét felső szivacsos része magába szívhatta ezt az anyagot. A legrosszabb esetben a szűrőbetétet ki kell cserélni.
Amennyiben a szűrőbetét fordítva (zöld végével felfelé) került behelyezésre, úgy a víznek kellemetlen íze lehet. A betét ettől nem megy tönkre, de meg kell fordítani, mivel csak a zöld végével lefele lévő helyzetben szűr. (29. vagy 46. ábra)
29. ábra – a szűrőbetét behelyezése
46. ábra – szűrőbetét behelyezése
Amennyiben a készülék szűrőbetétje még új, (és a készüléket már megfelelően elmostuk a fent írtak szerint) akkor néhány percig engedjünk át rajta vizet, hogy a kellemetlen íz megszűnjön. Az így kifolyatott vizet takarításhoz vagy növények locsolásához használhatjuk fel.
Amikor a készülék sokáig nincs használva vagy napfény éri, akkor algásodás indulhat be és ez kellemetlen ízt okozhat. Ilyenkor erős sugárban néhány percig folyassunk hideg vizet a szűrőn át és a kellemetlen íz eltűnik. Az így kifolyatott vizet takarításhoz vagy növények locsolásához használhatjuk fel.
Lehet, hogy a készülék szűrőbetétje idő előtti cserére szorul. A szűrő használati ideje és teljesítménye függ a felhasznált víz mennyiségétől és a szennyezettség mértékétől, milyenségétől. Amikor a betét szűrőképessége kimerül, úgy visszatér a csapvíz eredeti kellemetlen íze, vagy egy annál is rosszabb íz.