Sosem ettél jó mézet, ha még nem kóstoltad a NYERS mézet!
Táplálkozási szempontból már rég tudott, hogy édesítésre a méz egy sokkal szerencsésebb választás, mint a cukor. De azt tudtad, hogy a nyes méz még egy ennél is jobb választás?
Mi az a nyers méz
A bolti forgalomba kapható aranysárga folyékony méz amit megveszünk, attól folyékony és tiszta aranysárga, hogy hőkezelésen esett át.
A méz eredeti állapotában szobahőmérsékleten kristályos, tej színű, vagy még sötétebb színű, a fajtájától függően. Ez nem annyira guszta és kevésbé kezelhető, mint az a méz, amit megszoktunk.
Ezért a méz pasztőrözésen esik keresztül, amit azt jelenti, hogy több mint 70 fokra melegítik. Ez megakadályozza a méz erjedését, ami a legfőbb aggály a tárolásával kapcsolatban. A melegítés ugyancsak lelassítja a méz kristályosodását. De a legnagyobb hátrány, hogy tönkreteszi a méz különleges aromáját és azokat a létfontosságú enzimeket, amik a benne levő vitaminok és ásványi anyagok aktivizálásáért felelősek. Az enzimek olyan fehérjék, amik segítik bizonyos kémiai folyamatok végbemenetelét a szervezetben. Például a nyers növények tartalmazzák a megemésztésükhöz szükséges enzimeket. Az enzimek 36-40 fokos hőmérsékleten működnek. A megfőtt, megsütött ételekben ezek már nincsenek benne. Ez igaz a mézre is. A méz természetes és kezeletlen állapotában tele van olyan egyedülálló összetevőkkel, amiket a természetben ebben a kombinációban nem lehet semmi másban megtalálni.
Tudj meg többet a kókuszolaj hatásáról a Kókuszolaj és zöld tea, a két nagy egészségtitok című ingyenes e-könyvünkből. Kattints a linkre és töltsd le!
A méz egy azonnali energiát biztosító étel, minden létfontosságú ásványi anyagot tartalmaz, amire az élő szervezetnek szüksége van. A benne található glükóz és fruktóz mellett 11 féle vitamint, kb. 30 féle ásványi anyagot, 19 féle aminosavat és enzimeket tartalmaz. Emellett antibakteriális, vírusölő hatása van, illetve antioxidáns tulajdonságai is vannak. De ami tényleg különlegessé teszi a mézet, az az enzimtartalma. A kereskedelmi forgalomban kapható mézeket a jobb eladhatóság és kezelhetőség kedvéért hőkezelik, amivel a legnagyobb probléma ezzel, hogy 40 fok felett az enzimek és egyes vitaminok elpusztulnak. Tehát pont a lényeg kerül ki a mézből.
Ötletek nyers mézre
Mivel a méz melegítés hatásra veszít csodálatos tulajdonságaiból, ezért ne használjuk főzésre, sütésre, 35-40 foknál melegebb italok édesítésére! A nyers méznek annyira különleges zamata van, hogy fogyasszuk minél egyszerűbb formában. Például mézes kenyér, mézes palacsinta vagy gofri, édesítsünk vele gyümölcsturmixokat, tegyük gyümölcsökre, gyümölcssalátába vagy akár natúr joghurtba keverve is isteni reggeli lehet.
Végül egy recept ínyenceknek - ízes méz-vaj: Keverj össze negyed bögre nyers mézet fél bögre szobahőmérsékletű házi vajjal, tegyél bele egy teáskanál reszelt narancshéjat és fél teáskanál fahéjat. Kend kenyérre, kekszre vagy kalácsra.
Nyers méz beszerzése
Nyes mézet termelőktől tudunk venni. Nem minden méhész foglalkozik nyers mézzel és nem mindegyikük ismerte fel a melegítés elhagyásának fontosságát. Egy méhészt viszont személyesen ismerek, Szökendi Géza bácsi a Lehel piacon található. Erdei, repce és vegyes nyers mézei semmihez sem fogható finomságúak, az erdő és a rét ízei érződnek bennük, amikor az ember a szájába veszi és hagyja elolvadni benne.
Tetszett?
Oszd meg! |
Maradj informált! Ingyenes értesítés az újonnan megjelenő cikkeinkről. Iratkozz fel!Keresztnév:E-mail cím: A személyes adatokat a weboldalon történő vásárlási élmény fenntartásához és más célokra használjuk, melyeket az Adatkezelési tájékoztató tartalmaz. Elolvastam és elfogadom a benne foglaltakat. |